Definicje jakości
Wymagania jakościowe dla szkła hartowanego produkowanego przez firmę Lumon Oy
1. Informacje ogólne
Firma Lumon Oy wykorzystuje szkło odpowiadające standardom jakości szkła budowlanego, podlegającego ścisłym normom jakościowym. Aktualne wytyczne dotyczące jakości zostały przygotowane zgodnie z normą EN 572-2. Wytyczne te uwzględniają również normę EN 572-8 dla szkła ciętego (rozmiary szkła dostarczanego i ostatecznie pociętego). Firma Lumon produkuje szkło hartowane zgodnie z normą EN 12150-1.
2. Kontrole
Niniejsze instrukcje dotyczą szkła hartowanego lub klejonego dostarczanego przez firmę Lumon Oy. O ile nie wskazano inaczej, jakość szkła sprawdzana jest z odległości dwóch metrów w normalnym świetle dziennym, prostopadle, na jednorodnym tle. Normalne światło dzienne oznacza światło słoneczne, niemniej jednak nie dotyczy to światła słonecznego padającego bezpośrednio na szkło. Szkło należy sprawdzać, gdy jest suche. Szkło zaparowane, z uwagi na napięcia powierzchniowe, może posiadać amorficzne wzory.
3. Ocena jakości
3.1 Zniekształcenia optyczne
W przypadku kontroli przeprowadzanych z bliskiej odległości, na szkle hartowanym z reguły występują niewielkie zniekształcenia optyczne. W szczególności za dopuszczalne uważane są zniekształcenia w okolicach obrzeży.
3.2 Wady punktowe
Wady punktowe o średnicy mniejszej niż 0,5 mm są naturalną właściwością szkła. Dopuszczalne jest występowanie dwóch wad o średnicy 0,5-1,0 mm w obrębie dowolnego obszaru szkła, pod warunkiem, że dzieląca je odległość względna wynosi co najmniej 500 mm. Niedopuszczalne są wady punktowe o średnicy przekraczającej 1,0 mm, w jakimkolwiek obszarze tafli szkła.
3.3 Zarysowania
Dopuszczalne są zarysowania przezroczyste do 150 mm, o ile odległość pomiędzy nimi wynosi co najmniej 500 mm. Głębokie zarysowania wykrywalne w określonych warunkach z odległości 2 metrów nie mogą być szersze niż 0,5 mm i/lub dłuższe niż 5 mm. Dopuszczalna jest jedna głęboka rysa na szybę. Zarysowania mniejsze niż wyszczególnione powyżej mogą stanowić charakterystykę danego szkła, dlatego też ich występowanie jest akceptowalne.
3.4 Wykończenia krawędzi
Szyby prostokątne posiadają krawędzie zeszlifowane na płasko, natomiast pozostałe szyby posiadają krawędzie spajane. Niedopuszczalne jest występowanie wyraźnie wykrywalnych pęknięć o długości przekraczającej 50 mm dla każdej krawędzi.
3.5 Wygięcia ogólne i miejscowe
Szkło hartowane charakteryzuje się nieznacznym, wrodzonym wygięciem. Zgodnie z normą EN 12150-1, całkowite dopuszczalne wygięcie nie może przekraczać ± 3 mm/m. Dopuszczalne jest występowanie miejscowych wygięć wynoszących ± 0,3 mm na długości 300 mm. Wygięcie miejscowe mierzone jest za pomocą prostej metalowej linijki o długości 300 mm, umieszczanej na powierzchni szkła. W podobny sposób można również określić wygięcie całkowite, umieszczając prosty liniał na całej powierzchni szkła.
W przypadku szyb balkonowych, firma Lumon Oy określiła jeszcze bardziej rygorystyczne, całkowite tolerancje wymiarowe, których pomiar dokonywany jest w zakładzie produkcyjnym. Wygięcie całkowite szkła hartowanego, dostarczanego przez firmę Lumon Oy, nie może przekraczać ± 2 mm/m.
3.6 Pozostałe wady powierzchni
Niedopuszczalne jest matowienie szkła spowodowane obecnością na powierzchni krzemianów alkalicznych. Takie szkło traci swój połysk i staje się mniej przezroczyste. W przypadku szkła hartowanego może wystąpić zjawisko tzw. anizotropii. Niemniej jednak jest to naturalna właściwość szkła i dlatego jest ona akceptowalna. Zjawisko to uwidacznia się w określonych warunkach tworząc „lamparcie cętki”, których przyczyną powstania są naprężenia w obrębie tafli szkła. Zabrudzenia czy nitki są zjawiskiem normalnym, aczkolwiek nie powinny być widoczne z odległości ponad 2 metrów, w przypadku prawidłowo oczyszczonego szkła. Jeżeli zabrudzenia nie dają się usunąć, należy skontaktować się z zakładem produkcyjnym w celu uzyskania informacji dotyczących zastosowania odpowiedniego środka czyszczącego. W wyniku zamglenia na szkle mogą pojawić się wzory wynikające z różnicy naprężeń w obrębie tafli szkła.
3.7 Granice tolerancji dla określonych wymiarów
Tolerancja wymiarowa tafli szklanych została określona zgodnie z normą EN 572-8:
Długość krawędzi | Grubość tafli szkła 3-6 mm | Grubość tafli szkła 8-12 mm |
≤ 1,5 m | 1,0 mm | 1,5 mm |
1,5 ≤ 3,0 m | 1,5 mm | 2,0 mm |
Firma Lumon Oy określiła następujące tolerancje wymiarowe dla szyb stosowanych w systemach przeszklenia: grubość szyby 6 mm: ± 1,0 mm i grubość szyby 8-10 mm: ±1,5 mm. Tolerancje międzywymiarowe dla poszczególnych szyb wynoszą: Grubość szyby 6 mm: ± 2,0 mm i grubość szyby 8-10 mm: ± 3,0 mm.
Specyfikacje jakościowe dla szkła klejonego produkowanego przez firmę Lumon
1. Informacje ogólne
Niniejsze specyfikacje dotyczą wykończonych tafli szkła klejonego oraz wad widocznych w strefach przezroczystych.
2. Definicje
Wady punktowe obejmują matowe plamy, ziarna i ciała obce oraz wady włosowate, do których zaliczamy zarysowania szkła i folii. Pozostałe wady obejmują pofałdowania, paski lub obkurczanie się folii laminującej.
3. Wady w strefach przezroczystych
Wady punktowe < 0,5 mm w szkle klejonym nie są obserwowane. Wady > 3,0 mm są niedopuszczalne. Liczba wad < 1,0 mm jest nieograniczona, pod warunkiem, że ich odległość względna wynosi > 400 mm. Dopuszczalna jest jedna wada punktowa o wymiarach 1,0-3,0 mm na metr kwadratowy. Niedopuszczalne są wady włosowate (np. rysy) o wymiarach > 30 mm. Dopuszczalne są wady włosowate o wymiarach < 30 mm, pod warunkiem, że ich odległość względna wynosi co najmniej 200 mm. W przypadku szkła klejonego niedopuszczalne jest występowanie jakichkolwiek obcych cząstek, takich jak na przykład włosy.
4. Wady w obszarach obrzeży
W przypadku szkła klejonego przeznaczonego do oprawienia w ramy, za obszar obrzeża uważa się strefę liczącą 15 mm od krawędzi szkła. W obszarze obrzeża lub wokół otworów dopuszczalne jest występowanie wad punktowych o wielkości 5 mm. Zgodnie z normą EN ISO 12543-5, tafle szkła klejonego, nieprzeznaczone do oprawienia w ramy, muszą posiadać wykończenie polerowane lub fasetowe (krawędź wypukła z pustymi miejscami lub krawędź zeszlifowana z pustymi miejscami). Dopuszczalne jest zatem występowanie ziarenek, skaz, śladów po folii laminującej, itp., o ile nie są one wykrywalne podczas przeprowadzania inspekcji ustawionej pionowo tafli szkła na tle jasnej, matowo wykończonej ściany, z odległości dwóch metrów, w świetle dziennym (nie w bezpośrednim świetle słonecznym).
5. Całkowite wygięcie szkła klejonego
Tolerancja ugięcia całkowitego szkła klejonego wynosi ± 4 mm/m.
Specyfikacje jakościowe dla tafli szkła budowlanego
Specyfikacje jakościowe dla tafli szkła budowlanego zostały oparte na normie EN 438-6. Tafle poddawane są kontroli z odległości 1,5 m. Wielkość pojedynczego defektu nie może przekraczać 2 mm²/m². Dopuszczalna całkowita liczba wad powierzchniowych wynosi 20 mm/m², natomiast dopuszczalna wielkość pęknięć na krawędziach wynosi 3 mm.
Wymagania jakościowe dotyczące profili aluminiowych stosowanych w produktach Lumon Oy
1. Jakość powierzchni
W przypadku kontroli przeprowadzanych z odległości 5 m, profile nie mogą wykazywać widocznych wad powierzchniowych. Widoczne powierzchnie profili produktów końcowych nie mogą posiadać widocznych wad w przypadku kontroli przeprowadzanych z odległości 60 cm (długość ramienia). Zgodnie z wytycznymi GSB, grubość powłoki malarskiej powinna wynosić 60-120 μm.
Odległości inspekcyjne dla wyrobów gotowych wynoszą:
- 1 m w pomieszczeniach zamkniętych
- 5 m na zewnątrz.
2. Tolerancje wymiarów i kształtów profili aluminiowych
Tolerancje prostoliniowości i kształtu profili specjalnych stosowanych w wyrobach zostały przedstawione w kartach produktowych profili. W przypadku profili standardowych (narożniki w kształcie litery L, profile prostokątne, itp.) całkowita tolerancja dotycząca prostoliniowości wynosi ±1,5 mm/m, natomiast miejscowo nie może ona przekraczać 0,6 mm/ 300 mm. Tolerancje dotyczące wypukłości i wklęsłości profili określane są w zależności od kształtu i szerokości profilu. Wartości dopuszczalne dla profili otwartych zostały przedstawione w ostatniej kolumnie poniższej tabeli. W przypadku profili zamkniętych kolejnym czynnikiem wpływającym na wartości tolerancji, poza samą szerokością profilu, jest grubość skosu profilu (t). Tolerancje dla profili zamkniętych zostały przedstawione w środkowej kolumnie poniższej tabeli. W oznacza szerokość skosu profilu.
3. Tolerancje dotyczące cięcia i obróbki oraz tolerancje wymiarowe gotowych wyrobów
Tolerancja dotycząca cięcia i obróbki profili aluminiowych wynosi ± 0,5 mm.
4. Ogólne tolerancje wymiarowe gotowych wyrobów firmy Lumon wynoszą:
- Balustrada Lumon ± 5 mm.
- Szyba drzwi tarasowych ± 1 mm.